Dla Rawlence’a i Mościckiego obozy dla uchodźców stanowią emblematy nowoczesności, matryce przestrzeni politycznej, gdzie migranci poddawani są tresurze mającej niewiele wspólnego z autentyczną pomocą.
Do polskich księgarń trafiła praca wyjątkowa – zbiór literackich miniatur słowackiego pisarza Marka Vadasa pt. „Uzdrowiciel”. Autor, niczym Amos Tutola, wyprawia się w świat magii i wierzeń ludów znad Zatoki Gwinejskiej.
Opowieść o wielokulturowości musi uwzględniać skomplikowaną relację między małymi a wielkimi ojczyznami, uznawać, że lokalne patriotyzmy często konstruowane są jako przeciwieństwa kultur narodowych – wywiad z Charlesem Kingiem
Kacper Rękawek w najnowszej książce pokazuje mikroświaty terroryzmu i antyterroryzmu. Prowadzi nas szlakiem radykałów i specjalistów do ich zwalczania, przybliżając kulisy obu profesji.
Ambasadorowie odsłaniają kuchnię zawodu dyplomaty. Autorzy piszą ze swadą, dystansem, a miejscami też z nieskrywaną ironią zarówno wobec głównych architektów, jak i podrzędnych wykonawców polskiej polityki międzynarodowej.
O Marianie Małowiście – jednym z najbardziej cenionych na świecie polskich historyków, którego 30. rocznica śmierci minie w przyszłym roku – niewiele osób już w Polsce pamięta. A szkoda, bo to postać nietuzinkowa, nauczyciel takich postaci jak Samsonowicz czy Geremek.
Stosunki między Chinami a Afryką od zarania dziejów naznaczone były przemocą i pogardą. Dziś głód surowców sprawił, że Chiny są jednym z największych politycznych i ekonomicznych graczy na Czarnym Lądzie. I jego nowym kolonizatorem.